phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* II. subregional 2011

Vydáno dne 14. 05. 2011 (5368 přečtení)

Sice s malým zpožděním, zaviněným pracovními povinnostmi, ale přeci jen napíšu krátce o právě proběhlém závodě..
Proběhly totiž změny na HW vybavení stanice a hlavně jsme s Pavlem, OK2VJC, zase o kousek posunuli délku spojení na 122 GHz...

Stavba dílny doma na zahradě a veletrh v Norimberku mi značně rozhodily moje letošní radioamatérské termíny. Naštěstí mám dobré kamarády a tak s přípravou tripodu do paraboly mi významně pomohl Pavel, OK2VJC - Díky !! Nová parabola průměru 600 mm byla zase od Petra, OK2ULQ - i tady patří díky za, jak se později ukázalo, další přínos pro moje mikrovlnné vybavení.. Ale popořádku ..
Svého času Pavel, OK2VJC, zkoumal další z vyřazených parabol. Porovnání mezi tehdy používanou parabolkou s průměrem 300mm a tímto 600mm velkým "kouskem" při kontrolním poslechu majáku na 76GHz z Kubánkova přineslo značné překvapení.. Nárůst síly signálu až o 3S se zdál neuvěřitelný.. Nikomu z nás se nechtělo věřit, že menší kousek fi Bosch by byl tak špatný.. Jak ukázaly zkušenosti ze závodu, asi fakt byl..
Jak jsem již napsal, tripod pro držení transvertoru v ohnisku vyrobil Pavel a já jsem ještě před odjezdem do SRN stačil načrtnout skicu mezikusu pro upevnění na Sever-Jug. Návrat z výstavy ve čtvrtek v noci byl sice náročný, ale hned v pátek ráno jsem si mohl vyzvednout hotový díl a tak se mi nálada ihned zlepšila.. Abych měl pocit, že jsem pro to taky cosi udělal, nechal jsem si díry pro závity jenom předvrtat a v sobotu dopoledne jsem pak dokončil dílo, hi.. Na nějaké velké zkoušení fakt ale nezbyl čas, jenom kontrola, že mechanicky je to OK. Po 15. hodině našeho času jsem vyrazil vyzvednout si povolení k výjezdu na Velký Javorník a hurá na kopec.
Po příjezdu jsem sestavil (resp. nechal beze změny) Sever-Jug do bývalé konfigurace, tzn. s malou parabolou o průměru 300mm. Spojení na 47GHz s OL7Q a posléze i na 76GHz s Edou, OK2BPR, proběhla standardně bez problémů a vše šlo jak na drátkách..
Pak přišly na řadu pokusy s Pavlem, OK2VJC. Pavel kvůli tomu sbalil celý svůj "mikrovlnný cirkus" na záda (téměř doslova) a odjel na kopec poblíž Hukvald v lokátoru JN99CP. Tak jsme začali.. Na 47G a 76G to proběhlo docela bez problémů, už i vzhledem ke vzdálenosti.. Poté jsme začali zkoušet 122 GHz.
Přesto, že jsem Pavla měl na 76 GHz "zaměřeného", nedařilo se najít ho na tomto nejvyšším pásmu.. Po více než půlhodině pokusů jsem vyslal signál "pauza" a přezbrojil stativ na novou parabolu průměru 600mm. Samozřejmě jsem ihned zjistil nedostatky nového řešení, jako například chybějící protizávaží na stativu, ale byl jsem docela rád, že jen takováto maličkost, neovlivňující přímo možnost vysílání.. Ani poměrně silný vítr mi nijak neškodil, protože stativ byl řádně "rozkročen". Ale abych jenom nejmenoval negativní věci.. Jak se ukázalo, podstatnou výhodou je skutečnost, že po vyndání transvertoru z ohniska paraboly vidím přes objektiv Sever-Jugu směr, který je zaměřen. A docela to opticky i elektricky "sedí", takže další docela důležitá věc- vidím, kam mířím...
Po dokončení montáže jsem zařízení znovu spustil a už po několika vteřinách hledání jsem Pavlův signál našel. Na SSB spojení to nebylo, ale spojení telegrafem proběhlo bez potíží a tak bylo dosaženo kýženého výsledku.. Zase jsme se o kousek posunuli a doufám, že se nám po dokončení (resp. pořádném nastavení) mojí sestavy podaří jít ještě dál..
Po tomto spojení jsem se posunul na vrchol Velkého Javorníka a zkusil spojení s Petrem, OK2STV. Už na začátku mě tak trochu "dojal", protože tvrdil, že směr k jeho stanovišti je v ose z Javorníka na Praděd, tedy otevřený terén. V jiných směrech by dost silně vadily stromy, které tam rostou jak po zásahu Černobylem, hi.. Po několika pokusech se mi jeho signál nepodařilo zachytit a Petr začal nepatrně měnit svá vyjádření o směru na něj.. Najednou byla v prostoru tolerance 5 - 10 °... Njn, co byste chtěli od skoro krátkovlného amatéra, pro něj 20 stupňů není žádná míra, hi..
Protože jsem chtěl udělat spojení s OK2C a na ně jsem přesně věděl směr, poodešel jsem si je "udělat". Přínos větší paraboly byl evidentní, síla signálu "vyrostla" oproti minulým spojením o 2 - 3S.. Síla signálu byla dokonce tak dobrá, že na to spojení se mnou stačil jenom jejich kuchař, hi, Robin, OK2UWQ...
Po dokončení spojení s OK2C jsem se nechal ještě od OK2STV "ukecat" na další pokus na 47GHz z vrcholu Javorníku.. Než jsem vše přestěhoval, začínalo se stmívat.. Po malé chvilce jsem ale Petrův signál skutečně našel. Parabola mířila více než méně mezi smrčky, čili žádný volný směr, ale docela to šlo. Spojení SSB proběhlo k oboustranné spokojenosti. Kdyby bývalo bylo neproběhlo, byl by to byl býval pro něj fakt problém, protože už bych mu asi nikdy nevěřil, ani kdyby tvrdil, že v noci slunko nesvítí, hi.. Dobrých 26 bodů bylo v deníku..
Po tomto spojení jsem sbalil krám a jel domů. V neděli jsem totiž musel odjet na služební cestu, která se protáhla do pátečních pozdních hodin.. Přesto jsem s výsledkem spokojený, ono toho moc víc totiž stejně nešlo udělat. Snad ještě někdy zkusit spojení s OK2QI, ale tady je trvalý problém domluvy a hlavně dodržení dohodnutých časů .. Z obou stran.. Třeba to někdy vyjde..

Jako vždy, krátká obrazová příloha. Detail nové paraboly a detail jejího uchycení. Jinak celý vysílací HW beze změny, takže bych se jen opakoval..
Nová parabola na Sever-Jugu..Detail jednoduchého mezikusu pro uchycení na tubus objektivu. Použil jsem první šroubky, které mi padly do ruky, hi...Předběžné výsledky ..[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.