phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* UHF contest 2011

Vydáno dne 05. 10. 2011 (4831 přečtení)

Stejně jako už dříve, i tentokrát jsem vyjel samostatně na Velký Javorník k mému letošnímu poslednímu závodu.
V létě jsem tak trochu "pauzíroval" a tak bylo třeba zase vyhnat pavouky z transvertorů a trochu "prosvítit " Beskydy mikrovlnným zářením, hi.

Letos je to s mým závoděním tak nějak nalevačku. Provozní aktivy jsem vynechal úplně, některé další závody jsem musel vynechat z rodinných důvodů (musím taky cosi zařídit a udělat doma, když jsem pořád někde na cestách) a tak jsem se na tento závod docela těšil. V plánu byla "povinná" spojení se stanicemi v okolí. Nakonec se z toho vyklubal docela zajímavý závod s několika novinkami.
V pátek večer, po návratu z celotýdenní služební cesty, jsem dal dobít hlavní baterii i stanici a tak v sobotu po poledni jsem mohl vyrazit na Velký Javorník, JN99BM. Na kopci bylo docela živo, paraglidisti měli "zavírání nebe". Pár turistů se mi pořád motalo před parabolou a tak jsem zvolil metodu přímého útoku, hi a postrašil je minimálně krátkodobou impotencí způsobenou mikrovlnným zářením. Zabralo to, hi, hi !

Směrování z Velkého Javorníka na Pavla OK2VJC


Nachystal jsem stativ a na něm 47GHz. Povinná spojení s Pavlem VJC, Edou BPR i OL7Q se povedla na první pokus a vzhledem k síle signálu v SSB. Jen na 76GHz jsem Edu musel "uklovat" telegrafem. Nejsem tedy zrovna rychlotelegrafista, hi, ale spojení spolehlivě udělám. Takže jsem měl tu větší polovinu povinností splněnou.
Na Radhošti byli OL9W a ti už taky mají nějakou dobu 47 GHz. Jenže mi už začínala být zima a vzhledem k přicházející chřipce jsem jel domů a slíbil spojení na neděli. V daném okamžiku jsem si ale nebyl na 100% jistý, zda ještě někam pojedu, protože jsem cítil zvýšenou teplotu.
V neděli ráno jsem se po večerní léčebné kůře cítil trochu líp a tak už v 9:00 jsem byl zpátky na Javorníku. Jenže tam byla ještě mlha jako hrom a přesto, že vím, kde Radhošť je, neviděl jsem jej a taky jsem netušil, kterou mezerou mezi stromy budu vidět na vysílač, v jehož blízkosti se OL9W nacházeli. Takže nejprve zkouška spojení z jednoho místa. Nic. Tak jsem se posunul o 6 metrů vedle, pánové mi pro jistotu sdělili směr, jenže ani tentokrát to nešlo. Vzdálenost mezi oběma kopci je dost malá a tak je fakt potřeba vidět.. Po cca hodině mlha začala mizet a tak jsem konečně uviděl Radhošť v plné kráse, hi. Přesunul jsem se na třetí místo a tam to konečně fungovalo. Spojení bylo v deníku.

Směruji na Praděd...


Krátce po skončení spojení se ozval Franta QI se žádostí o QSO. Tak jsem se na vrcholu kopce posunul po čtvrté a namířil parabolu s transvertorem na 47GHz směrem na Praděd. Po malé chvilce jsem skutečně signál od QI zachytil a tak udělat CW spojení na 99 km bylo otázkou několika málo vteřin. Dost mě to potěšilo, protože to bylo naše první spojení. Dříve byl problém hlavně s domluvou, tentokrát nebylo nic dlouho plánované, prostě jsme to zkusili a hotovo.
Vzápětí jsme ještě chtěli zkusit i 76GHz, ale to už nešlo, přeci jen byl trochu opar a ta vzdálenost není na tyto frekvence nejmenší.

Možnost optického zaměření průhledem přes parabolu je k nezaplacení... kam namířím, tam to vysílá, přesnost je vynikající...


Následoval poslední přesun "do houští", hi, odkud je vidět na OK2C. Přeci nezapomenu dát body kamarádům, když jsem rozdal i dvěma konkurenčním stanicím, hi.. To už bych na gulášek či smažené tvarůžky nemohl přijet, hi, hi. Povedlo se i tentokrát, na těch 16 km to ani jinak nejde.
Cíl dne byl překonán a tak jsem kolem 13 hodiny našeho času dorazil domů a pokračoval v terapii proti chřipce.
Moc jsem tomu asi nedal, protože v pondělí a úterý to se mnou pak pěkně "švihlo". Co se dá dělat, závodit je taky občas třeba !

Tak pro mě skončil UHF contest, v pásmu 47GHz mám 6 spojení, na 76GHz mám tři spojení a na 122GHz jsme s Pavlem VJC udělali taky naše povinné spojení, takže i tady splněno.

Děkuji všem protistanicím za spojení a budu se těšit na další sezónu !

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.