phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Mikrovlnné setkání ve Frenštátě

Vydáno dne 12. 11. 2011 (5563 přečtení)

Tak tu máme podzim a s ním pravidelné setkání mikrovlnných nadšenců ve Frenštátě p. R. Jako každé setkání, začínají se účastníci scházet po 8-mé hodině.
Ani tentokrát tomu nebylo jinak.

Ráno kolem 7:30 jsem vstal. Je to proti přírodě, ale co nadělám, když jsem slíbil, že přeprogramuji starší Bendixy pro provoz v HAM pásmu. Každý dobrý skutek musí přeci být po zásluze potrestán, hi ?
Tak se stalo, že 8:15 jsem už byl ve Frenštátě. Tam bylo v dané chvíli asi 10 lidí. Postupně přicházeli další a celkem se nás sešlo přes 20, což je na místní setkání docela slušná účast.

Nejdříve jsem se věnoval těm již zmíněným stanicím. Není to žádná legrace, celé programování se provádí SW na bázi MS-DOSu a to už dnešní počítače nezvládají. Pod Win7 to nejde vůbec, pod XP to chodí, ale musí se vědět, jak to přinutit k funkci, hi. Večer před akcí jsem to doma odzkoušel s mým notebookem, který ještě pod XP jede. Holt, kdo je připraven, není překvapen! (Musím se pochválit, nikdo to za mě neudělá, hi, hi). Takže se povedlo a spokojený úsměv ve tváři Borise QW říkal vše, hi...

Postupně dorazily i delegace OL9W a i soudruzi z Prahy dojeli, hi, hi. Zdeněk OK1DFC nás poctil návštěvou už podruhé. Má někde poblíž známé, takže spojil příjemné s užitečným. Také včerejší Svatomartinské trhy byly lákadlem k cestě na Moravu. Samozřejmě, když už jel takovou dálku, nejel naprázdno a přivezl spektrální analyzer a měřič šumového čísla.

Už první měření na transvertoru pro 24 GHz Pavla OK2VJC ukázal, jak je důležité nejenom měřit, ale i vidět co se měří. Během několika minut byl transvertor nastavený s výsledným zvednutým výkonem o 3db a hlavně na analyzeru zmizela i "tráva", takže výsledek Pavla nadchnul. No jo no, když člověk vidí, to se to nastavuje, že ?

Další měření bylo ověření šumového čísla LNA pro EME na 23 cm Petra OK2ULQ, který si hlavně chtěl porovnat svá měření s měřením kalibrovanou hlavou, aby věděl, jak moc se odchyluje od zkalibrovaného zařízení to jeho. Výsledek ho potěšil, protože měření byla vpodstatě totožná.
Poté proběhla další měření na transvertoru a PA pro 23 cm Petra OK2STV. I tady bylo vše OK, jen se ověřil stav.

Nějaká další měření provedl Eda OK2BPR a i další, ale nebyl jsem u všeho, tak nevím přesně, co kdo měřil.

Na chvíli mě také odlákal z hlavní místnosti Robin OK2UWQ, který přivezl ukázat svoji novou hračku - krátkovlnný transceiver Picastar.
Jak je vidět, předpovědi "pražské Sibyly" o nezajímavých a komerčně bezcenných krátkovlnných pásmech si nevzal k srdci a pomalu a jistě se připravuje na odchod z cenných VKV pásem.
Při té příležitosti jsme vzpoměli na pár "perliček" jednoho "nezávislého novináře", hi, hi. Dlouho jsem se tak nenasmál!

Ale abych se vrátil k tomu transceiveru - autorem je Peter, G3XJP. Popis najdete například zde. Zajímavá hračka! Jak si chlap hraje, nemá čas na kraviny, hi!

Protože jsem zase nedávno docela prochladnul a cosi na mě leze, odjel jsem krátce po poledni domů a začal s vyhříváním organismu nejprve horkou polévkou a poté čajem s medem. "Valašský penicilín" jsem nemohl vzít, protože nevím, zda ještě někam nepojedu autem a to by nebylo nejlepší řešení. Vzhledem k svátku Sv. Martina je tu v okolí nějak víc těch, co "pomáhají a chrání". A hlavně, buď jedu nebo piju. Obojí dohromady nemám ve zvyku...
Roztopený domácí krb ale taky není špatný, tak se budu vyhřívat jenom infrazářením. Po příjemném setkání s kamarády se i studená sobota stala hned příjemnější!

Tož máme to podzimní setkání za sebou a můžeme se těšit na jarní a poté na Tři Studně. Přes zimu připravit zařízení a po novém roce je zase vyzkoušíme v závodech. Aby to naše vysílání mělo i slušnou technickou úroveň, k tomu slouží takováto setkání. Je možné probrat vše s kolegy a hlavně změřit ta zařízení, abychom se posunuli dále a nedělali si ostudu.

A vo vo vo tom to je, ne ?

Pár obrázků na dokreslení atmosféry :

Pohled do klubovny OK2KDJ...Eda vám to spočítá, hi...Petr OK2ULQ, Pavel OK2VJC a Boris OK2QW v rozhovoru...Debata nad zařízeními...Eda OK2BPR opět vysvětluje...Dostavil se i Robin, OK2UWQ...Naši nejmladší, hi...Pepa OK2STK nás taky navštívil...Nastavování 24GHz pro OK2VJC...Tak a signál je čistý, žádná "tráva" kolem, stačilo doladit...Měření šumového čísla, Petr OK2ULQ a Zdeněk, OK1DFC...Částečně složená stavebnice transceiveru PICASTAR...Detail displeje, zvykejte si, hi, hi...[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.