phpRS
Dnešní datum: 26. 02. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Remote receiver pro 122GHz v nasazení u OK2IMH

Vydáno dne 01. 04. 2012 (5315 přečtení)

Ano přátelé, je tomu opravdu tak. OK2IMH se veřejně přiznává, že používá vzdálený přijímač pro svá mikrovlnná spojení. A jde tak daleko, že jeho popis a donedávna přísně tajné fotky vystaví na tomto webu.

Již pět let využívám při závodech, samozřejmě tajně, vzdálený přijímač, nazývaný investigativci jako "remote receiver". Je to vskutku fantastická věc. Sice na tomto pásmu dělávám pouze jedno spojení, ale význam RR PC2 (zkratka Remote Receiver Pale Carrot 2 = Vzdálený Přijímač Bledá Mrkev 2) je naprosto zásadní. Bez něj bych nebyl tam, kde nyní jsem.
Původní návrh z dílny OK1VPZ jsem dovedl k dokonalosti.

Samozřejmě není možné takový receiver vyrobit jako obyčejné rádio. To by hned každý věděl o co kráčí. Je třeba jít na to utajeně a fikaně.
Zvolil jsem, myslím si že vynikající (proč bych se nepochválil, že ?), kamufláž za mikrovlnnou troubu. Když už vysílám na těch mikrovlnách, tak ať je to stylové, no ne? Jak jsem postupoval a jaké funkce to skvělé zařízení má?

Tak samozřejmě dokáže plnit funkci vzdáleného přijímače. Data přijímá přes WiFi bezdrátově, síťový kabel by byl moc nápadný. Anténa je integrovaná do vrchního krytu tak, že ji ani při podrobném zkoumání nenajdete. A to je dobře!
Napájení se uskutečňuje pomocí napájecího kabelu se stříbrnými vodiči, chlazenými tekutým héliem. Jinak by totiž nebylo možné zamaskovat poměrně velký příkon zařízení (musel bych použít několikanásobně tlustší kabel), který dosahuje hodnot kolem 46,32kW. V okamžiku náběhu systému je odběr až 59,74kW. To už nesnese lecjaká baterie. Používám typ AAA s kapacitou 5000Ah (4 kusy), i tak vydrží zpravidla jen půlku závodu. Odběr je zatím jednou z mála problematických záležitostí tohoto zařízení, leč pracuji na vylepšení. Cílem pro rok 2012 je dostat příkon pod 25kW.

Nebudu vás dlouho napínat, tady je fotka toho skvělého zařízení.
Bledá Mrkev 2 v provozním stavu, když kolem mě nikdo není...


Přijímač využívá již drahnou dobu známý systém SDR plus, ono by to ani jinak nešlo. Použitím procesoru řady X286i (inovovaná, chcete-li vzkříšená, 286-ka) se podařilo vyřešit Fourierovu analýzu signálů 12,4 krát rychleji, než to umí současné procesory, které už toho umí tolik, že takovéto základní výpočty už nezvládají dostatečně rychle na to, aby bylo možné je použít pro reálný příjem signálů. Prostě s ověřenou 286-kou to funguje víc než skvěle.

Domluva na spojení čili SKED není jednoduchá a to i přesto, že se často přímo vidíme. Nejde-li to přes IP, musí to jít přes GSM. Signál našich operátorů je dostupný prakticky všude a tak proč ho nevyužít, že? Můj remote receiver si snadno poradí i s touto eventualitou. Aby mi zůstaly volné ruce, stačí zmáčknou na RR PC 2 tlačítko "Dual mode" a systém automaticky přejde na GSM pásma.

Určitě jste si všimli displeje na čelním panelu. Ti všímaví už vědí, že neukazuje čas. Ano, systém se přepne v aktivním režimu na zobrazení počtu stanic, které vás na daném pásmu volají a čekají na QSO. Věc k nezaplacení. Na všechno ostatní máte kreditní kartu.

Opět předkládám ctěným čtenářům snímek zařízení po přepnutí do duálního módu. Změna se projeví další svítící diodou na čelním panelu a textem v hlavní obrazovce.
Remote receiver v duálním módu...


Nyní by asi nebylo na škodu trochu popsat činnost a funkce mého systému.
Zapíná se automaticky, pomocí pyrosensoru, jakmile zjistí, že začínám nahřívat oscilátor. Samozřejmě systém vyhodnotí okolní teplotu, směr a sílu větru(ů) apodle toho zvolí správný okamžk zapnutí (minimalizace spotřeby). Poté se automaticky přihlásí na zabezpečený server, který zprostředkuje data a signály ze vzdálených destinací.

Přitom automatický filtr zabezpečí, že se ke mě dostanou jen signály, které mě zajímají. Není nad systém, který čte vaše myšlenky.
Moje kouzelná trouba má vpravo dole otočný přepínač k volbě pásma. nechal jsem mechanický, jednoznačně určuje polohou zvolené pásmo a taky není třeba při vypnutí a znovuzapnutí přemýšlet o tom, kde jsem byl předtím. Také při ev. výpadku napájení (výměně baterií) neztratím nastavení. Šetří to drahocenný čas.

Další významnou součástí přístroje je několik funkčních tlačítek. Začneme od prostředka, ať se nám to neplete. Tlačítko "Silenced mode" je od toho, aby přijímač, je-li provozován poblíž ostatních radioamatérů, byl potichu. Čili známý zvoneček, který má každá trouba, prostě při zachycení zajímavého signálu nazazvoní, jen se rozbliká obrazovka, šikovně schovaná do dvířek této přestavěné mikrovlnné trouby.
Dalším prvkem je "Dual mode". Jak jsem vysvětlil v předchozím textu, jde o nadstavbu pro komunikaci pomocí vestavěného systému "hands free" přes GSM pásmo. Zatím to umí jen naše evropská pásma, nepředpokládám, že bych se v příštích dvou letech potřeboval spojit s radioamatérem v USA. Tam tato nejvyšší pásma (122GHz) nejsou tak rozvinuta, jako u nás, takže by to bylo zbytečné. A taky by to zabíralo příliš mnoho místa uvnitř zařízení.

Velmi důležitá jsou poslední dvě tlačítka - Anti VPZ filter a Ex.
Filtr Anti VPZ se zapíná automaticky, jakmile se tento HAM přiblíží na vzdálenost 5,213 km a menší. Zabezpečí přepnutí do utajeného módu, kdy zařízení vypadá jako každá jiná mikrovlnná trouba, takže ani tento známý šťoura nemá šanci něco objevit. Systém funguje na utajeném principu, takže i kdyby se Vladimír zabalil do hliníkové fólie, systém ho bezpečně pozná a přepne se do uvedeného režimu. Tato funkce je defaultně zapnutá a nelze ji vypnou. Je však možné aktivovat dvojitou ochranu, v případě že by se blížil i TEH. Tato dvojitá kunkce se zapíná stiskem tlačítka "Mimicry". Původně měla mít tato funkce jiný název, ale ten by bylo možné číst jen hodně pozdě v noci, tak jsem zůstal u toho, který je uvedený.

Poslední tlačítko je "Ex". To, že ho uvádím naposled není náhoda. Ono totiž je opravdu poslední. V případě, že selžou všechna zabezpečení a hrozilo by, že systém bude odhalen, stačí stisknout toto tlačítko. Systém provede autodestrukci. Má však malé zpoždění (5,47 vteřiny), abyste si stihli dát do uší špunty. V nastalém zmatku je dost času zmizet a až se dým rozplyne, už vás nenajdou.
Bohužel, z pochopitelných důvodů, je tato funkce jediná, která nebyla při stavbě zařízení otestována.
Remote receiver v utajeném módu...Se zde uvedeným zařízením jsem velice spokojen, umožnilo mi nejedno hezké spojení. A o to nám přeci jde. Nezáleží jak, ale hlavně ať je spojení hotové. Přeci nejde si stále ta spojení vymýšlet...


Hezkého apríla přeje OK2IMH


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.