phpRS
Dnešní datum: 26. 02. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* A ještě jednou o větrných elektrárnách...

Vydáno dne 25. 03. 2012 (4043 přečtení)

V minulém článku jsem popsal dvě větrné elektrárny. Při mé poslední návštěvě v mateřské firmě jsem uviděl další typ. Nedávno jsem byl přítomen přednášce Dr. Franze Altmana o alternativních zdrojích energie, kde uváděl tento typ jako jeden z příkladů, které stále častěji nacházejí místo na střechách vysokých budov. Moje mateřská firma sídlí 700m a.s.l., takže se tam s podobnými zařízeními setkávám docela často a i do budoucna to jistě bude zajímavé.

Elektrárna má poměrně kompaktní rozměry, vrtule má průměr něco málo přes 1 metr a výšku necelé dva metry. byla umístěna na soukromém pozemku bez jakéhokoliv označení a protože jsem se k ní dostal poměrně brzy ráno, nemám zatím bližší údaje.
Celý systém vypadá funkčně tak trochu jako Francisova turbína - pevné vnější kolo směruje proudící vzduch na vnitřní část, kterou je rotor s šikmými lamelami.
Viděl jsem systém i v provozu, vypadá to přinejmenším zajímavě. Je to dobrá alternativa pro velké a nákladné věže s vrtulemi.
Je otázkou, jak se to do budoucna ujme, ale jedno je jisté - musíme hledat náhradní zdroje energie. V kombinaci s malými slunečními elektrárnami to může být vhodná kombinace - slunce a vítr nemusí být, tak říkajíc "spolu", takže část energie můžeme dostávat z fotovoltaiky, v noci využijeme sílu větru. Rozhodně se jedná o velmi zajímavou oblast výzkumu, nota bene výzkumu nutného pro naše další přežití v komfortu, na jaký jsme si zvykli.
Nejprve pohled opatrně, z dálky...A teď už hezky z blízka...[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.