phpRS
Dnešní datum: 03. 03. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* 2. subregionální závod 2013

Vydáno dne 07. 05. 2013 (4346 přečtení)

O víkendu proběhl další ze závodů letošní sezóny. Trochu zlobilo počasí, ale naštěstí se začátkem závodu se vše uklidnilo a přestalo pršet.

Ale popořádku...

Koncem týdne jsem si nachystal mikrovlnné transvertory a zkontroloval baterii, v pátek večer jsem ji potom připojil na zdroj, abych ji dobil do plného stavu a mohl vyrazit na kopec. Pro poměrně velké pracovní vytížení jsem nestihnul tradiční kontrolní den u Pavla, OK2VJC, a tak jsem se, po telefonátu s ním, rozhodl, že vše bude akční.

V sobotu ráno jsem zkontrolovat znovu celý ten můj "malý cirkus". Už delší dobu jsem nebyl na Dušné za kamarády z OK2C, tak jsem se rozhodl, že je pojedu navštívit.

Po obědě jsem začal balit vše do auta s tím, že počasí se ukáže na místě samém a přibalil jsem k tomu samozřejmě povolení k výjezdu na Velký Javorník, co kdyby, že?
Právě jsem se chystal k odjezdu, když zazvonil telefon. Volal Petr ULQ, že jestli bych jim nepůjčil Icoma, protože jejich nějak nechce fungovat. Na mikrovlny ho stejně nepotřebuju, tak jsem ho naložil i s kufrem do kufru a vyrazil do světa, hi.
Místo překvapení jsem tam tedy jel "oficiálně"... Hlavně, že to pomohlo. Po příjezdu na Dušnou jsem chvilku zůstal zírat, protože jsem tam skoro dva roky nebyl a hoodně se toho změnilo. Hlavně zvenku. Vyrostlo tam spoustu antén pro KV, na které zdrhnul Pavel PMU z VKV, přibylo i nové posezení.

Přestože bylo kolem 14 hodiny, právě obědvali. Kačenku s červeným zelím a knedlíkem. Chvilku jsem odolával, ale dlouho mi to nevydrželo, hi. Kačenka byla skvělá. Škoda, že jsem ji nemohl zalít pivkem, potřeboval jsem ještě jet autem, takže nebylo možno... Ale i tak to bylo skvělé a Robin UWQ zaslouží pochvalu.
Zároveň ale naštěstí s nima už nejezdím závody z Dušné, jinak bych měl jistě ještě o pár kilo víc :-).

Pavel PMU se ujal zapojování pracoviště pro 70cm, kde byl v nasazení můj Icom. Chvilku jsem mu do toho pindal a pak se odebral skouknout další pracoviště. Po zimě mají poněkud zdevastované jedno čtyřče na 2m, tak toto pásmo jeli jen na výdrž a ne na výsledek.
Mikrolvlnný cirkus (v tomto případě nikolivěk bleší, jako ten můj, hi) stál již připravený spolu s "expedičním Mercedesem" na vrcholu kopce. Pokochal jsem se krajinou, protože už nepršelo a dokonce sluníčko vylezlo na oblohu, resp. ukázalo se, protože na té obloze samozřejmě už bylo, hi.
Po chvíli jsem zavolal Pavlovi VJC s tím, že zkusíme aspoň něco málo otestovat. Pavel je po nemoci a tak nechtěl nikam daleko mimo svůj domeček. Tak jsem vyrazil pod Maralův kopec (ca 6,5km) a začali jsme testovat, jen tak, mimo závod. Začali jsme na 76GHz, šlo to jak po drátkách, signál S9+, takže pohoda. Pak přišlo na řadu pásmo 122GHz, které posledně poněkud nedopadlo. I tady jsme ale slavili úspěch, signál oboustranně S7, takže to šlo SSB... Protože se blížil večer, jel jsem domů s tím, že v neděli dopoledne to uděláme z Javorníka.

Přes noc jsem opět dobil baterii a ráno kolem 9 vyjel na Velký Javorník, odkud je šance udělat i další stanice v okolí.
Nejprve přišel na řadu Pavel VJC, s tím jsem udělal 47GHz, 76 GHz a nakonec s velmi pěkným reportem i 122GHz. Protože nám frekvence trochu "courala", udělali jsme spojení do závodu CW, protože to se Pavlovi lépe poslouchá... Po něm jsem na 47G zvládnul i OL7Q z Lysé hory a posléze i Edu, OK2BPR do Orlové. Už při spojení s Pavlem jsem ale na 76GHz měl podivné potíže s oscilátorem. Podařilo se mi vhodným pohybem koaxiálního kablíku ho udržet v provozu a spojení jem tak udělal. S Edou to bylo ještě horší, protože jsem mezitím transvertory několikrát v ohnisku paraboly měnil a tak to dalo fušku, najít vhodnou polohu tak, aby mi to fungovalo... Ještě jsem neměl čas to blíže zkoumat, ale asi je nějak poškozený konektor SMA na výstupu oscilátoru (potvrzeno, bylo to SMA-čko, urvaný střední pásek u tělesa konektoru).

Následoval přesun na vrchol Javorníka, odkud jsem udělal spojení s OL9W na Radhošť, který jsem i přes mlhu trefil, hi...
Následovaly pokusy s Frantou, OK2QI na Praděd. Já jsem ho slyšel, on mě asi ne, protože po chvíli jsem zaslechl na telegrafu, jak dává "sri". Škoda, chtělo to ale asi i víc času. Třeba příště.

Další stanoviště bylo kousek pod vrcholem tak, abych "viděl" na OK2C. Spojení na 47GHz bylo dílem okamžiku, dokonce jsem trefil směr napoprvé a silnější signál jsem už nedosáhnul ať jsem vrtěl parabolou tak či onak. Signál S8 ale stačil na krásné SSB spojení. Po přechodu na 76GHz jsem ale narazil na ten již zmíněný problém s oscilátorem. Skoro 3/4 hodiny jsem se trápil, ale nakonec nic... Mrzelo mě to dost hodně, ale co se dá dělat. Protože jsem ještě v neděli musel dojet za Prahu, sbalil jsem se krátce po 15 hodině a jel domů. Tím pro mě 2. subregionální závod 2013 skončil.

Výsledek nebude nejhorší, moc víc se toho z Javorníka udělat nedá. Na těch nejvyšších mikrovlnách je závodění hodně zajímavé, ale i trochu nespravedlivé - jak nemáte v přímé viditelnosti protistanici, tak není šance... Ale třeba se to časem změní... Přibudou důchodci a ti budou mít čas stavět zařízení a vysílat, hi...

Krátce k výsledkům :

47GHz - 5QSO, 101 bod

76GHz - 2QSO, 52 body

122GHz - 1QSO, 7 bodů


Na závěr dám dvě fotky z Dušné, jen tak pro ilustraci.
Pohled na nižší pásma na Dušné...Mikrovlnný cirkus OK2C...[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.