phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* 1. Subregionální závod 2020

Vydáno dne 08. 03. 2020 (1430 přečtení)

Tak nám začala nová sezóna a já jsem se rozhodl vyrazit na kopec a udělat nějaké to mikrovlnné spojení. Vzhledem k počasí jsem zvažoval asi tři varianty, kam pojedu.
Nakonec, jak už to bývá, zvítězila ta čtvrtá, hi!

Cílem bylo udělat především spojení v pásmu 122GHz, kde se loni zrovna moc nedařilo. Částečně tím, že jsem neměl tolik času, částečně podmínkami a technickými problémy se zařízeními na obou stranách.
Letos to ale s počasím nevypadalo zrovna nejlíp. V Příboře poprchalo a byla zima jak v ruském filmu. Třeba to bude na kopci lepší, říkal jsem si. No nebylo!

První variantou k výjezdu byl Veselský kopec poblíž Oder, kde je rozhledna. Na Dušnou k OK2C by to bylo asi 31km, což není problém na nižších dvou pásmech, která jezdím. Na 122GHz by to už zcela jistě nešlo. Také druhá varianta u Oder - Pohoř - se jevila velmi podobně. Také podle profilu, nalezeného v mapách na internetu, to nebylo zrovna optimální.
Třetí variantou byla Malá Lhota u Valašského Meziříčí, ale odtamtud mi vycházel profil snad ještě horší, než od Oder (i když Petr ULQ mi tvrdil, že na Dušnou je vidět). Tak jsem nakonec vyjel nad Rožnov pod Radhoštěm na kopec zvaný Hlaváčky, vzdušnou čarou asi 7,2km od Dušné. Na podzim jsem tam byl a měl tedy ověřenou přímou viditelnost. Jenže tenkrát to nějak neklaplo. Letos to klapnout musí!

Tak jsem od pátku poctivě dobíjel dvě baterie á12Ah i FT817. Transvertory jsem zkontroloval, lehce opravil napájecí kabely, které už hrozily upadnutím, protože se s nimi pořád nějak hýbe. Dokonce jsem si vzal i větší dalekohled, připraven jsem tedy byl. V sobotu ráno jsem parabolu i stativ našel na obvyklém místě v dílně a vše naložil do kufru auta.

Na kopec jsem dojel krátce po 15 hodině našeho času a byl v klidu, protože jsem žil v omylu, že závod teprve začne, hi. Jenže on je u nás zimní čas a tak je posun vůči UTC jen hodinu a závod tedy už běžel.
Nic se nestalo, prostě jsem počkal do 16:00 a protože vše bylo už připravené, udělat spojení s OK2C bylo dílem okamžiku. Signály oboustranně 59+, na tu vzdálenost to ani jinak nešlo. Sice i tady neustále poprchalo, ale kupodivu se to neprojevilo. Jen snad poznámka, že i přes velmi silný signál jsme spojení dělali CW, protože Petrovi nefunguje mikrofon u FT-čka. Měl jsem "radost", hi, ale zvládl jsem to.
Další pásmo, 76GHz, šlo také jako na drátkách. Bodejť by ne, parabola byla perfektně opticky zamířená, chata na Dušné byla vidět úplně krásně (byla proti obloze) a byl jsem na telegraf už rozcvičený. Vzhledem k počasí ani moc lidí nechodilo kolem, takže jsem nemusel čelit zvědavým otázkám, co že to tam robím.

A pak nastala chvíle pravdy - pásmo 122GHz. Tady jsem byl opravdu skeptický, protože sice vzdálenost nebyla největší, ale ta vlhkost nevěstila nic dobrého. Z předchozích dvou spojení jsem měl perfektně zamířeno, nezbývalo tedy než to spojení zkusit. Petr začal vysílat čárky a kupodivu byl u mě, i přes značnou vlhkost ve vzduchu, velmi silně. Zkusil jsem dotočit parabolu, ale jen jsem zeslabil signál, byla tedy od počátku v optimální poloze. Petr ale trochu měl problém chytit můj signál. Na podruhé se to už podařilo a po lehkém donastavení polohy se spojení telegrafem povedlo. Radost jsme měli samozřejmě oba, vždyť loni se nám v závodě spojení na 122GHz nepovedlo ani jednou.

Tolik tedy základní omáčka, hi, teď následují fakta:
Spojení jsme udělali na všech třech plánovaných pásmech, tzn. 47GHz, 76GHz i 122GHz. Oba jsme byli zavěšení na GPS (Bodnar), opět se ukázala obrovská výhoda přesného kmitočtu. Už žádná hra na kočku a myš! Na začátku jsme na 47GHz dohodli spojení "na stovce" a bylo to. Sice mezi námi byl malý rozdíl kmitočtů, ale to záviselo na FT-čku, transvertory byly určitě přesně. Ten rozdíl jsme "odhalili při prvním spojení, potom už to bylo pořád stejné.

Dal jsem tu fotku mého vybavení - označení pásem je podle barev (takže vidíte pásmo 122GHz). Také na oscilátoru mám štítky s potřebnými frekvencemi v barvě podle pásem. Vlevo (v tomto případě nahoře) pro mf 434MHz, vpravo pro 145MHz. Ono totiž i na té mf závisí. Petrovi a Pavlovi VJC to lépe chodí přes 70cm mezifrekvenci, mi to líp chodí na dvoumetru.

Takže letos se v prvním závodě zadařilo, jsem spokojený. Vše fungovalo a to je hlavní.
Stativ na konci spojení v pásmu 122GHz. Barvy na transvertoru, oscilátoru i parabole určují použité pásmo.[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.