phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* 2. Subregionál 2014

Vydáno dne 09. 05. 2014 (3894 přečtení)

Po testech u Pavla VJC na zahradě jsme plánovali druhý subregionál. Jenže počasí tomu zrovna moc nepřálo...
Na Velký Javorník v sobotu nemělo smysl jezdit, nebylo vidět skoro na krok a tak naděje na rozumné spojení moc nebyla. V neděli se ale počasí výrazně zlepšilo a tak jsem kolem poledne vyrazil na kopec s celým tím svým "cirkusem".

Nebylo moc teplo a ani turistů se zrovna neplahočilo nějak moc do kopce, tak jsem tentokrát projel autem bez závistivých nebo i škaredých pohledů zvenku, hi... Párkrát jsem ale v minulosti i přes zavřená okna slyšel jedovaté poznámky, hi... Ono to některým holt vadí, že si na kopec někdo jede vozem a oni musí šlapat pěšky. Ale o nic nejde - povolení si můžou vyřídit přeci taky...
Takže na Velký Javorník v JN99BM jsem vyrazil kolem poledne, před jednou jsem měl postaveno a čekal na protistanice. Začal jsem tradičně s Pavlem VJC na 47GHz. Spojení na "první šup", takže jsem otočil na Edu BPR a později i na Borise na Lysé hoře. Spojení klaplo i s nimi napoprvé.

Potom přišlo na řadu pásmo 76GHz. Tady jsem měl trošku obavy, zda to půjde, na 47GHz byly signály totiž slabší než obvykle.
K mému překvapení jsme udělali spojení na SSB se signálem S9+ u Pavla a s Edou to nebylo také špatné. Dokonce jsme vyzkoušeli FM provoz, chodilo to líp jak telefon, hi...

Poté nastalo přezbrojení na 122GHz a pokus o spojení i na tomto pásmu. Vzhledem k tomu, že mi optická a elektrická osa docela souhlasí, ani tady nebyl problém, i bez ponechání směru z pásma 76GHz jsme se našli a uslyšeli vpodstatě ihned. Zpočátku byl signál slabý, proto jsme udělali spojení CW. Posléze se signál docela "vyšvihnul" a tak jsme zkusili FM i na tomto pásmu - chodilo to "jako z praku". Takže mrzela jen (pro nás) malá vzdálenost. Jenže ono to není jen o protistanici - je třeba mít štěstí na počasí a hlavně včas mít vyřízená povolení na eventuální kóty v okolí. Což, bohužel, nebyl můj případ.
Ale i tak spojení na 122GHz zase potěšilo.

Následoval přesun k dřevěné rozhledně, odkud je vidět na Radhošť. Tam byl u zařízení sám velký Pepa STK, hi.
Na 47GHz to šlo docela snadno a rychle. Na 76GHz už to tak jednoduché nebylo.
Nejdříve jsem si urval drát napájení pro transvertor. Žádný velký problém - plynovou páječku a pájku tahám na kopec s sebou skoro vždy (pokud mi to doma nějaký Němec někam neschová, hi). Takže oprava během pár minut a šlo se na věc...

Pepa STK začal na mě "cékvit", ale nic jsem neslyšel. Po několika minutách jsem začal vysílat já a na Radhošti jsem byl slyšet naplno. Tak znovu opačně - a znovu nic. Asi měli nějakou závadu na vysílací straně. Nakonec jsme to ukončili.

Vzhledem k tomu, že se vše řádně protáhlo, s údivem jsem zjistil, že za 5 minut závod končí. Takže spojení s OK2C se neuskutečnilo, což mě samozřejmě mrzí (to by mohlo potěšit jenom nějakého šmejda, že?). Nezbývá než příště začít s nimi...
Takže téměř standardní počet spojení, i ta chvilka na kopci pomohla trochu vyčistit hlavu od běžných starostí a dává naději na nějaký rozumný výsledek v dalších závodech.
Nezbývá než doufat, že příště bude počasí lepší a tím pádem vyrazím na kopec dřív a zvládne se toho také víc...

Jen dva obrázky, jak to vypadalo shora :
Stativ s transvertorem...Pohled na Frenštát p. R....[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.