phpRS
Dnešní datum: 22. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* ...a přitom je to taková blbost!

Vydáno dne 16. 08. 2019 (1787 přečtení)

V rámci vylepšování závodního vybavení jsem pokračoval malou úpravou napájení FT-817. Každý, kdo toto rádio má, ví, že napájecí konektor není jeho nejsilnější stránkou. Na e-bayi je v nabídce několik hotových úprav, ale mně se to nelíbilo nebo se mi to zdálo předražené. Tak jsem začal pátrat po internetu a nakonec nalezl vše, co jsem potřeboval...

Napájecí konektor uvedeného rádia nedrží pořádně, pořád se to "geglá", může se poměrně snadno vysmeknout ven a než si uvědomíte, že něco není v pořádku, je kupa času v háji zeleném. Někdo namítne, že psovi se také kývá ocas a přesto mu neupadne! O konektorech bych si to ale netroufnul tvrdit, hi.
Na internetu lze najít úpravy od přišroubované destičky plošných spojů až po výtisky z 3D tiskárny. Přišroubovaná destička se mi nelíbí, vypadá to moc amatérsky v tom špatném slova smyslu. 3D výtisky zase chtějí čínští nebo američtí soudruzi prodat za docela dlouhý peníz, který podle mě neodpovídá nákladům.

Kdo hledá, najde. Kupodivu toto přísloví funguje i na mě, takže jsem po pár večerech, jen tak mezi čtením a brouzdáním po internetu, narazil na stránky, kde byly k dispozici soubory pro 3D tisk krytky na napájecí konektor. Syn už dříve pro své vývojové práce používal 3D tiskárnu "Průša 3" na vzorkovou stavbu mechanických dílů, které využil pro první testy svých zařízení, než mu přišly originální kovové díly.
Nebylo problémem dohodnout tisk několika malých kousků umělé hmoty. Cena za 5 kusů je v materiálu asi tak 2 Eura, když moc. Tedy žádný problém. Zmíněná data k tisku jsem našel na internetu od človíčka, který si říká SirJon.. Dal k dispozici, pro nekomerční účely, veškerá data, nutná pro tisk speciální krytky, která nejen, že skvěle vypadá, ale stejně dobře funguje.

Tak jsem to poslal synovi a ten mi vpodstatě obratem sdělil, že data jsou OK a že mi tedy nějaký ten kousek vyrobí. Protože mi už jeden kamarád o této krytce napájecího konektoru psal, nechal jsem vyrobit pro jistotu 4 kusy. Jeden pro mě, další tři pro nejbližší kamarády, kteří také používají FT-817 pro mikrovlny. No a syn, aby měl jistotu, že nebudu hned chtít další kusy, vyrobil kusů 5. V pondělí vyrobil, ve čtvrtek jsem to měl doma. Obdaroval jsem kamarády, jeden kousek použil a jeden mám tedy v zásobě. Celé je to na rádiu upevněno na výstupek uzemňovacího šroubku novým šroubkem M3x12, vlastní napájecí konektor se použije orignál, dodávaný k rádiu. Na krytu rádia jsem pro jistotu použil (není ale nezbytně nutný) nový šroubek M2,5x5 s kuželovou hlavou, který jsem trochu zapustil. Původní šroubek s čočkovou hlavou by asi trochu mohl zavazet při připojování napájecího kabelu. Místo 350,00CZK za hotový díl (a zhruba měsíc čekání), mě to vyšlo na zhruba 110 CZK za konektory "Anderson PowerPole" a jejich příslušenství a za pět dnů to bylo i v rádiu. No a pak to neberte...

Super kousek, který zlepší vlastnosti rádia a přitom je to taková malá blbost, hi, hi...

Jak to celé vypadá, ukáže pár fotek...


Výtisk pouzdra konektoru...Konektor je složený...Namontováno na rádiu a hotovo. Vypadá to dobře, funguje skvěle...[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.