phpRS
Dnešní datum: 18. 09. 2020  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Technika

* Jak jsem se stal závodníkem

Vydáno dne 02. 10. 2005 (4358 přečtení)

Je několik variant, co se s vámi stane, máte-li rádi vodu.
Pokud žijete ve vodě, je z vás vodník ! Jste-li pod vodou, je z vás podvodník (otázkou je, zda podvodník není zástupcem vodníka ?! Pak by ale musel existovat i nadvodník, ale ten prostě není). Jste-li za vodou, je z vás závodník. Tím se ovšem můžete stát i když za vodou zdaleka nejste, hi ! Stačí se zúčastnit nějakého toho závodu a je to....
Je to i můj případ.


Už od léta tohoto roku (2005) se pravidelně účastním všech závodů na VKV pásmech. Dřív jsem jezdil taky, ale jen z domu, s malým výkonem a ne po celý čas závodu. Několikrát jsem měl možnost jet závod od Petra, OK2ULQ, (díky Petře) z Kubánkova (JN99DP) a jaksi mi to zachutnalo.. Petr také později (myslím, že to bylo v květnu) přišel s otázkou, zda nemám chuť si zavysílat z Velkého Javorníku (JN99BM), který se uvolnil tím, že původní uživatelé v provozních aktivech přešli na ještě vyšší horu, přímo Lysou, hi.
Petr mě zrovna dvakrát přesvědčovat nemusel. A taky potřeboval "silného a blbého" , který mu pomůže postavit stožár, natáhnout napájecí kabel atd ! Prostě jak říkáme vědecky - taková nějaká symbióza. Já tedy jedu 70 cm a Petr svůj "dvoumetr".
Petr vlastní potřebná povolení k výjezdu na kopce v širém okolí a tak není problém ani s lesní správou ani s ochranáři. Už první závod (Provozní aktiv) jsem jel s jeho PA (Ericsson Compact 9000, viz. dále), který dává poctivých 250 W výkonu na 70 cm pásmu. (vlastním také ten úžasný a skvělý zesilovač, leč vlastní blbostí a posléze neskutečně dlouhými lhůtami dodávky náhr. dílů od dodavatele zesilovače se stalo, že dodnes čekám na procesor kontrolní jednotky PA (viz. později))(počátkem listopadu jsem obdržel 6 měsíců zaplacený procesor - danke Axel !)
No a tak jsme tedy zahájili společné výjezdy na zmíněný kopec. Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. Petr trhá své osobní rekordy a ani moje výsledky nejsou zlé..
Vpodstatě se v jednotlivých Provozních aktivech pohybuji do 10. místa, což je pro mě životní úspěch a dodává mi to chuť do dalšího závodění.
S čím to tedy bourám tabulky ??
Transceiver používám Yaesu FT 847D, zdroj 13,8 V/30A vlastní konstrukce, anténu jsem měl původně 12 el. Yagi, nyní mám 17 el. Yagi, obě od Slávka, OK2BIK. Fungují bezvadně, Slávek má bohaté zkušenosti se stavbou antén a je to na nich poznat! Teď po zápůjčce potřebného procesoru od OK2STV (díky Petře) můžu jet se svým PA a ULQ nemusí hartusit, že je ten koncák těžký na nošení ze schodů. On se taky probouzí až kolem 10-té hodiny a tahat ve spánku skoro 20-ti kilový "krám" není jen tak, hi !
Co je ten "koncák" zač ?
Jedná se o tranzistorový koncový stupeň, který jsem dovezl ze SRN, kam poměrně často jezdím. Svého času byly informace o něm na stránkách Axela Schulera, DH1SA.
Původně fungoval PA v síti na frekvenci kolem 448 MHz a tak ho bylo nutno přeladit do HAM pásma. To jsem nechal na Axelovi, který se živí vysokofrekvenční technikou a má potřebné měřící přístroje.
Koncový stupeň je kompaktní jednotka v 19 palcové skříni, má vestavěný i síťový zdroj. Ve svém "minulé životě" běhal 24 hodin denně, 7 dní v týdnu na uvedené frekvenci s výkonem 210 W FM provozem. Přestavba znamenala i jeho úpravu pro lineární provoz a tak se stal velice solidním základem pro závodní provoz.
První fotka ukazuje otevřený PA.


Vlevo je spínaný zdroj, vpravo vlastní vysokofrekvenční zesilovač. Vpravo nahoře je vidět cirkulátor, který slouží k ochraně PA a v případě nepřizpůsobené antény pouští část výkonu do dummy load, kterou PA také má. Celý PA je postaven na dvou dvojitých tranzistorech, každý s max. výkonem 200 W, lineárně do 150 W.


Zesilovač má v sobě m.j. A/D převodníky,které po I2C sběrnici mohou podávat informaci o proudu výkonových tranzistorů, o jejich teplotě, přizpůsobení antény (PSV) a samozřejmě výstupní výkon. Pro kontrolu PA je samostaná jednotka s mikroprocesorem a displejem, která může být až 30 m od PA a zobrazuje nejdůležitější parametry.Měření výstupního výkonu je velice přesné, jak dokazuje fotka Petra, OK2ULQ, který srovnal zobrazení s měřením profesionálním měřícím přístrojem Site Master. Odchylka mezi oběma systémy měření byla kolem 1 W !! To už je velmi solidní !
A tak je tedy ze mě závodník!
Co mi to přináší (kromě nachlazení ze zářijového provozního aktivu, hi) ?
Především obrovský relax, uklidnění po běžných starostech v práci. Závody jezdím opravdu rekreačně a přesto jsou, alespoň pro mě, slušné výsledky. Na pásmě mě občas někdo "nastartuje", ale pak si říkám, že se rozčilovat pro cizí hloupost a někdy i nadutost nebudu ! A tak v klidu nějaké ty bodíky rozdám i sesbírám a hlavně musím odeslat včas výsledky. Pokud to stihnu třeba do půl hodiny po závodě, tak bývám i první ! Sice jen na dobu, než pošlou výsledky i ostatní (hi,hi), ale za ten pocit vítězství mi to stojí.. Tak pojďte závodit taky, stojí to za to ! Přece nebudete jenom "dráždit" převaděč !

Provozní aktiv září 2005

Na kopec jsme , jako již tradičně, vyjeli s Petrem , OK2ULQ, po 8 hodině ráno. Fuj, tak brzy nevstávají ani trestanci a ještě o víkendu ! Rozložili jsme nádobíčko a chystali se na závod. Petr se nezapoměl pochlubit novou digitální hračičkou ve formě fotoaparátu a udělal několik "uměleckých" snímků našeho stanoviště a, bohužel jsem se neubránil, i mé maličkosti. Tady je jedna z nich. Je na ní krásně vidět, že nebylo vidět téměř nic ! Mlha a zima jako v ruském filmu !Vydržel jsem to s občasnými přestávkami (musel jsem se pohybovat, jinak bych ztuhnul úplně a do auta by mě Petr dával vsedě !), chvílemi to bylo opravdu náročné...
Výsledek ? 110 bodů krát 11 lokátorů dalo výsledných 1 210 , takže slušný výsledek na Javorníku (vše vztaženo na moji osobu !). A mimo to pořádné nachlazení (přes několik vrstev oblečení a mého špeku, hi. Asi to bylo tím, že R.U.M jsem zapoměl doma (musel jsem - byl jsem autem)).
Léčil jsem se z toho další dva týdny...
Dva týdny poté bylo setkání ve Frenštátě. Tam mě na rameno poklepal Ivan, OK2BMU, se slovy, že tady stojí ten, co mu dává v poslední době "na prdel" v provozácích. Vzhledem k tomu, že Ivan má o několik tisíc bodů víc, jsem se tomu srdečně zasmál..
Abych mu dodal radosti (v červenci jsem byl opravdu o nějaké ty body lepší), tak jsem jej ujistil, že s mým počtem bodů to tentokrát určitě nebude lepší než u něj, zkušeného "harcovníka" v závodech.
První týden v říjnu byly výsledky za září zveřejněné na webu OK1KPA. Nahlédnul jsem na to a čučel jak "Kájínek na pilník" !
OK2IMH na 5. místě a Ivan byl za mnou o celý jeden jediný bod ! 1209 jich tam měl ! Ten mě nebude mít rád, hi, hi, proletělo mi hlavou ! Taky jsem si do něj "dlubnul" v říjnovém provozáku ! Samozřejmě jsme se tomu zasmáli (i když nevím, nevím - asi mě to příště ve Frenštátě nějakou tu štamprli stát bude !)....

Provozní aktiv říjen 2005

Tak jsme zase vyrazili na Velký Javorník, 918 metrů nad hladinou moře (u něj by bylo určitě líp, hi). Vše jsme postavili, zprovoznili a čekali jen na začátek závodu.
Úderem 10 hodiny SELČ se celkem klidné počasí změnilo. Začal foukat vítr, ochladilo se ještě víc (musel jsem zakrýt dekou i koncový stupeň!). Teploměr ukazoval na tranzistorech 4 °C !! Po cca 20-ti minutovém dávání výzvy (Pwr cca 200W)se ohřál na celých 14°C ! Ještě že jsem měl aspoň pro sebe termosku s horkým čajem ! Občasný pohyb po vrcholu kopce a čaj mě udržovali při životě...
Velice překvapený jsem byl z poměrně velké účasti stanic. Po dotazu na Mílu, OK1VUM, zda u nich na JN79FX taky sněží, jsem pochopil. Všude svítilo sluníčko, jen na Javorníku sněžilo!
A potom ti Poláci ! V neděli celé dopoledne spí (nahlas jim to závidím, hi !) a tak je problém dostat body z "polských" čtverců. Ale to už k provoznímu aktivu téměř neodmyslitelně patří..
Výsledek ? Nachlazený tentokrát nejsem, bodů mám 1490. Jak jsem dopadl uvidím počátkem listopadu...
V každém případě se ale už těším na další závody.
Tak už byly zveřejněny výsledky. Marně jsem se hledal v kategorii, kterou jsem jel, t.j. 432, SO. Našel jsem se na 31. místě v kat. 144, SO !!
Ale já si to 3. místo nedám vzít, hi,hi !
Nedaj-li mi tu medaili, tak asi bude platit známé - "A mě se chce něco říííct..."

Provozní aktiv listopad 2005

Tak jsme s Petrem opět vyrazili na kopec. Vzhledem k tomu, že naše překvapení z čerstvého sněhu bylo menší než u našich cestářů, celkem rozumně jsme zvolili Kubánkov, JN99DP. Na Javorník bychom se dostávali s velkými obtížemi, pokud vůbec.
V klidu jsme tedy vyjeli kolem 8 hodiny ráno směrem na Pálkovické hůrky, kde se uvedený kopec nachází. Tak moc v klidu, že jsme si až na kopci uvědomili (spíš Petr než já), že už máme zimní čas a tedy máme časový skluz a začátek závodu nám utekl. Vzhledem k tomu, že jsme byli na kopci, nebylo nic ztraceno.
Dohnat a předehnat! Známé heslo z dob socialismu (než bylo nahrazeno neméně známým "neztratit stopu") nás morálně hnalo kupředu...
Tak jsme vyrazili..Jsem jen zvědav, zda se snaha neminula účinkem. Uvidím, kam mě tentokrát pánové z OK1KPA zařadí... Možná se opět proti své vůli ocitnu v jiné kategorii .. Nechám se překvapit... Bodů jsem nasbíral 632, násobičů tentokrát jen 8. Nějak se tento měsíc neurodily...
Dnes, t.j. 1.12. byly zveřejněny výsledky Provozního aktivu za listopad. Jsem na 4. místě. Výsledky za říjen byly opraveny, takže vše v pořádku...

UHF Contest 2005

Tak dnes byly zveřejněny výsledky..Hleděl jsem jak bagr na tvrdou hlínu - jsem na 15. místě (432, SO)! Něco mi bylo strženo za chyby, ale předběžnou pozici jsem neztratil.
Vpodstatě první UHF Contest z Kubánkova (zatím ho odtamtud nikdo nejel), anténa jen cca 4 m nad zemí, téměř trvale otočená na západ. PA a 200W na výstupu ale udělalo své..Spokojenost...

Provozní aktiv prosinec 2005

Tomuto závodu jsem věnoval samostaný článek.....
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.