phpRS
Dnešní datum: 04. 06. 2020  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* MWM jaro Frenštát 2008

Vydáno dne 29. 03. 2008 (3905 přečtení)

Ráno kolem 8-mé jsem provedl exhumaci vlastního těla a na 9 se vydal do Frenštátu na již tradiční setkání radioamatérů, kteří se zabývají VHF, UHF a SHF pásmy. Přes plačtivé počasí byla nálada výborná a i tentokrát jsme viděli zajímavé novinky.
Jaké to byly ?? To musíte otevřít celý článek, hi..

První ranní ptáčata se začala houfovat směrem k domu dětí a mládeže ve Frenštátě už kolem 8-mé ranní. Tentokrát chyběla polská delegace, asi jim Indiáni vytrhali koleje, či co ?! Přesto byla účast poměrně slušná. Však si je všechny můžete spočítat podle fotek, hi..
Kromě měření a pokusů na 47 a 76 GHz se tentokrát objevila novinka pro pásma 23 a 13 cm - nová drátěná parabola o průměru 180 cm. Je složena ze dvou půlek, které se k sobě sešroubují několika šrouby a tím pádem je možné ji v rozloženém stavu poměrně snadno převážet. Její konstrukci přibližuje pár fotografií. Její robustnost předvedl sám "stavitel", který si na ni stoupnul.
Parabola přežila bez ztráty tvaru. Prý by udržela i mě, radši jsem to ale nezkoušel, hi..Na fotografii vlevo dole je vidět, že někteří radioamatéři jsou už tak "zažraní" do svého koníčku, že i tvar svého těla přizpůsobují tvaru parabolického zrcadla, hi, hi. Zatím jim jde jenom konvexní tvar, konkávní se teprve musí naučit, hi..
Mirek, OK2UYZ, si přinesl na změření dolní propust na 144 MHz. Každý, kdo se aspoň trochu zabývá VKV pásmy ji určitě poznal - je podle OK1VPZ a OK1ANQ (SK) a je popsaná na webu OK2KKW.. Jakmile mi budou poslány kopie obrazovky spektrálního analyzeru, doplním článek i o ně.
Jedením z bodů setkání byla příprava na pásmo 122 GHz, kam nezadržitelně míří Pavel, OK2VJC a Eda, OK2BPR. Třetím "do karet" jim bude Petr, OK2ULQ, ten má ale momentálně menší zpoždění..Zatím jsou ve fázi oscilátoru, po jeho doladění už to poběží rychle a tak bude další pásmo do závodů a s ním hodnotné body.
Setkání se letos opět vydařilo, splnilo svůj hlavní účel, kterým je setkání stejně "postižených" radioamatérů.
Ukázalo se, že je ještě pár nadšenců, kteří opravdu cosi dělají pro to, abychom nezašli na úbytě.. i přesto, že nám mnoho ostatních hází klacky pod nohy. Ať už lživými reportážemi nebo rozkrádáním radioamatérských zařízení, které v posledním týdnu postihlo tým OK2KJT, kdy přišli o transvertory i s parabolami pro pásma 6 a 3 cm...
Tak hlavy vzhůru a držme se !
A na podzim ve Frenštátě se zase potkáme !

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.