phpRS
Dnešní datum: 22. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.* Na 122GHz s "klokanem"

Vydáno dne 31. 10. 2020 (812 přečtení)

Tak jsem dnes došel k prvním pokusům spojení, pro začátek na stole. Mám svůj starší transvertor a tak se přímo nabízelo to vyzkoušet aspoň jen tak, vlnovod na čip, hi.

Vpodvečer mi zavolal Boris, OK2QW, že už zkusil své první spojení s Pavlem VJC. Tak to byla dobrá zpráva, už je tu někdo, komu to funguje a bude tedy k dispozici referenční kus. Pavlovi se zatím nezadařilo, jak jsem později po telefonátu s ním zjistil, měl tu samou chybu jako já - nezapájené propojky LK1 - LK3 - viz dále. Musel tedy vysílat na starý transvertor, ale to nebyl problém, první spojení udělali na necelých 150m.

No tak jsem samozřejmě chtěl zkusit ten můj XVRTR také. Napřed doplnit chladič na stabilizátor, nějak se mu hřála záda, hi. Pak začaly pokusy.

Ovšem předcházelo tomu trochu bádání - transvertor po zapnutí svítil červeně pořád, nechtěl se "zavěsit". Samozřejmě mi byly podezřelé tři malé plošky na DPS pod radarovým čipem.

Selže-li všechno, přečti návod, v tomto případě i datasheet. Tak jsem zjistil, co ty propojky vlastně jsou zač - jsou to vstupy pro analogové napětí, kterým se dá rozlaďovat VCO v tom čipu. No a tak bylo jasno! Ve schematu jsou přeci propojeny dohromady, nevím, proč mě to nenapadlo udělat. Posléze jsem k tomu našel poznámku i v doprovodném textu od autora.
Po zakápnutí cínem (i propojky "R") a zapnutí XVRTR se děly věci - bliklo to červeně a ejhle, zelená LED začala svítit. PLL zavěšeno! Tak to bylo dobré znamení.

Když to tedy vypadá dobře, zkusím, zda to opravdu dobré je! Posadil jsem na stůl své dva XVRTR proti sobě a zkusil "klokanem" vysílat a pův. XVRTR DL2AM přijímat. A funguje to! Oba bez GPS, ale "nejezdilo" to až tak šíleně, po několika minutách se to ustálilo. Co mě ale překvapilo, byl několikanásobný signál. Tady ještě bude následovat menší výzkum!
Na stole proti sobě dva transvertory - funguje to...


Bližší pohled na dokončený transvertor - povšimněte si především moderního provedení klíčování vpravo dole na DPS, hi...


Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.