phpRS
Dnešní datum: 31. 05. 2020  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Návštěva u DL2AM

Vydáno dne 09. 07. 2007 (3893 přečtení)

V článku o setkání ve Friedrichshafenu jsem se zmínil o návštěvě u Phila, DL2AM. Při té příležitosti udělal Petr, OK2ULQ pár fotek z jeho hamshacku, na kterých je vidět intenzita práce tohoto známého HAMa.

Jak vidno, je Phil již staršího data narození, ale jeho činorodost a aktivitu by mu mohl závidět i člověk o 30 let mladší. Nesmírně vitální, vždy ochotný poradit. Jeho krédem je předávat své zkušenosti dalším generacím hamů, ostaně jako učitel v odborném učilišti kdysi začínal.

Phil, DL2AM ve svém hamshackuProtože teprve když můžete měřit, můžete zodpovědně popsat své konstrukce a zkušenosti, pořídil si spoustu měřící techniky, dokonce může měřit teoreticky až do 350 GHz !! Za jeho zády je právě uvedený analyzér, v současnosti vybavený "jen" do 250 GHz. Phil mi ovšem potvrdil i moji zkušenost, že někdy je lepší neměřit a nevědět... "Co oko nevidí, srdce nebolí" platí i tady, hi. Ale vážně, teprve po proměření lze dát relevantní rady a takto podložené zkušenosti mají přeci jen jinou váhu, než nastavování a měření "kalibrovaným šroubovákem", v lepším případě vf sondou neznámých parametrů...Jenže to abyste pak prodali dům a bydleli ve stanu, abyste na tu techniku měli, hi...

Pohled na část měřící techniky ...Již jsem vzpomenul nová tělesa a postupy při stavbě transvertorů pro vyšší mikrovlnná pásma. Že jsou Philovy výsledky "kryté" obrovským množstvím práce, je vidět i z následující fotky. Tolik transvertorů jsem opravdu nikde neviděl. Že mají "hnízdo" v Leutkirchu jsem netušil, hi...

Důkaz nesčetných pokusů a měření pro 47, 76 a 122 GHzDoufám, že se mi opět povede obstarat texty Philových článků (přeci jen to podléhá autorským právům, redakce např. DUBUSu je ale velmi vstřícná) k českému překladu.
Tak tolik v kostce k naší návštěvě u DL2AM. Doufám, že se Philovi bude dařit ještě dlouho psát zajímavé články pro mikrovlnné HAMy.
A třeba si sám ještě někdy najdu chvilku a sepíšu pár zajímavostí z návštěv u něj.

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.