phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* OK2ULQ na 24 a 47 GHz, aneb nebyl večerníček, není QSO !!! ..

Vydáno dne 03. 10. 2006 (4385 přečtení)

Tak vám sedím doma a chystám si večeři. Najednou mi žena hlásí, že mi někdo posílá SMS.
"Kdo mě nenechá ani najíst ?! Jsou to lidi na tom světě !!" Ale zvědavost mi nedá a tak se jdu podívat, kdo že mi to píše a co...A ejhle, OK2ULQ mi sděluje, že už funguje na 24 GHz i na 47 GHz. V pátek jsem mu předal krystaly a v pondělí funguje ! Je vidět, že si opravdu "máknul".
Tak mu hned volám, že ho "nemám rád", protože je lepší, hi..Zároveň přemýšlím, zda se za ním a Pavlem OK2VJC přece jen nepojedu podívat. Co na tom, že na uzeného lososa jsem se těšil..Zhltnul jsem chleba s rybou a už si to uháním do Frenštátu na známé mikrovlnné středisko u Pavla na zahradě.

Nutno podotknout, že se vše odehrává v době krátce po 18 hodině, takže tma se kvapem blíží.
Po příjezdu na mikrovlnnou základnu vidím spokojeného Petra a vysmátého Pavla, jak se chystají na další pokusy. Na 5 metrů jim to fungovalo a dokonce mě přinutili udělat spojení na 47 GHz. Jenže já na ty jejich stejnosměrné vlny jaksi nejsem, hi. Ale nechtěl jsem jim kazit radost a tak jsem se nechal přemluvit...
Petr byl velmi spokojený, že jeho několika denní práce se vyplatila..

Prvotní ověření funkce zařízení na 24 GHz i 47 GHz dává důvod ke spokojenosti.. (Není to tak dávno, co Petr tvrdil, že na 10 GHz končí a na vyšší frekvence nepůjde..Člověk se ale vyvíjí a jak praví klasika "malý jen ten, kdo má jen malý cíl",hi).
Je třeba jít dál. Tentokrát chtějí udělat spojení do Orlové s nám již známým Edou, OK2BPR. Pavel vytahuje na zahradu i své zařízení, ale vzhledem k tomu, že jeho "Sever-Jug" je zrovna upravován a musí schnout, za stativ zvolil starý sud. Tu správnou polohu tedy nastavuje pomocí knih.. Shora česko-anglický technický slovník, aby to nespadlo a zespodu jakási jiná kniha. Jenže to není ono a tak musí vhodným výběrem tenké knížky "doladit" polohu". Nachází knížku P. Šíra (jak symbolické, hi) a ta plní svoji úlohu naprosto skvěle.
Petr má svůj stativ přichystaný,

parabola má dokonce možnost jednoduché a rychlé výměny zářiče. Přechod z jednoho na druhé pásmo je tak velice "akční". Ukazuje se také výtečná volba dělostřelecké buzoly jako nosiče, protože směrování v azimutu i elevaci je velmi příjemné, jemné a přesné.
Takže teď už jen ten Eduard.
Ten ale zpočátku nejeví moc velké nadšení. "Počkejte chvilku, zařízení se mi zahřeje a mezitím se podívám na večerníčka !" Jeho odpověď však není přijata s nadšením, protože čas opravdu kvapí, tma se blíží a tak ho přemlouváme k okamžité akci i s tím rizikem, že bude protivný, když neviděl pohádku, hi... Ono starší lidi a děti jsou prý si hodně podobní...Něco na tom bude !


Eda se rozhodl nám pomoci. Jenže ona mezitím už opravdu přišla tma a tak ztratil výhled na svůj orientační bod, podle kterého určuje směr. A tak začíná honička na kočku a myš ve snaze najít ten správný směr. Edovi ta pohádka asi fakt chybí a tak domluva je chvílemi opravdu náročná... Ale nakonec se podařilo najít potřebný směr. Edu slyšíme velice pěkně, ale s několika mikrowaty Petra neslyší. No jo, nebyl večerníček, není QSO !!
Pavla slyšel, ale ten má podstatně vyšší výkon. Nevadí, alespoň je ověřen přijímač, ten funguje stabilně a ani moc neujíždí. Petr trochu podráždil Edu, že to bude tím, že neudělal žádnou teplotní kompenzaci. Eda bez pohádky jen cosi zabručel a že teď bude muset jít k sousedce, ať mu nějakou přečte, protože by neusnul..

Tak to nakonec dopadlo tak, že ULQ nebude spát nadšením a Eda neusne, bo neměl pohádku.. Tak to na tom světě chodí....

Na závěr, jako vždy, pár fotografií z proběhlých pokusů. Jak je vidět, rozvoj mikrovlnného vysílání na severní Moravě je v plném proudu....


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.