phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.



Informace

* První spojení Frenštát - Orlová v pásmu 47 GHz

Vydáno dne 10. 09. 2006 (3464 přečtení)

V minulém článku jsem psal cosi o plánech na světové a galaktické rekordy v pásmu 47 GHz. Nakonec se ukázalo, že problémem nebyl chybějící plán, ale docela obyčejná chuť vyrazit na kopec. Navíc zeslabená jedním neúspěšným pokusem.
Vzhledem k "mírnému násilí", které použil nejmenovaný OK2ULQ, došlo k tomu, že Pavel , OK2VJC, takříkajíc "nevyměknul" a přece jen se vydal s námi na Velký Javorník, kopec tyčící se nad Frenštátem p. R. do výšky 918 m a.s.l.

Přesvědčit Pavla, aby s námi jel, byl úkol pro silné povahy. Petrovi se to ale nakonec povedlo a tak OK2VJC s celým "nádobíčkem" vyrazil s námi na zmíněný kopec. Ochotnou protistanici dělal Eda, OK2BPR. Protože Eduard měl čas až po 11 místního času, mohl nám Pavel pomoci s postavením stožárů a dokonce ochotně vyrazil zakoupit pivo ! Bohužel, nealkoholický Birell se nekonal a tak jsme sušili hubu, hi. Zbyla nám jen ta voda...
A provozní aktiv (ten se mi tentokrát opravdu "vydařil"! Problémy s QRM, po půlhodině "odkráčel" sequencer, takže jsem byl bez předzesilovače.. Prostě se to sypalo, jedno za druhým...Chyběly už jen pověstné kroupy a fekálie, hi !)..
Aspoň že Pavlovi se dařilo...Přiblížila se jedenáctá a Pavel opět (asi po sté, hi) provedl hloubkovou kontrolu svého "soustrojí" a napjatě očekával Edu. Konečně se objevil. Nejdříve navázali kontakt na 2m. Potom Pavel začal "nahřívat" zařízení pro 24 GHz. Eda nebyl na tuto eventualitu připraven a tak chvíli trvalo, než "nastartoval a zahřál" své zařízení. Směrování na Orlovou (QTH Edy, 43 km vzdálené) bylo pečlivě připraveno studiem dostupných map a řádným zaměřením na tu správnou mezeru mezi kopci.
Po chvíli hlásil Pavel, že na 24 GHz to už funguje. Tím bylo ověřeno směrování, které při předchozím pokusu "poněkud nedopadlo" !
Signály byly oboustraně 59 a tak nastala chvíle největší - zkusíme to na 47 GHz.
Já s Petrem jsme "jeli"dál provozní aktiv, ale po chvíli i přes sluchátka jsme zaregistrovali, že se cosi děje....Pavel seděl v podřepu u ministožáru s parabolami, "dlubal" do klíče a nadšeně nám sděloval, že už ho tam má...




Pavel právě dělá spojení Frenštát - Orlová v pásmu 47 GHz


Protože CW signál byl velmi silný, přešli oba z CW na FM a SSB. I těmito druhy provozu to velmi pěkně fungovalo ! A to na již uvedených 350 uW !
Samozřejmě to byl velký okamžik pro Pavla i Edu!
Co tedy na závěr : snad jen to "Pavle a Edo - gratulujeme !!"
Na zpáteční cestě Pavel jen zářil . Dokonce nám slíbil vyprávění o své vojenské službě spojaře tankového praporu majora Krampery kdesi na Šumavě.
Už teď se těšíme !!

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.