phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Svítilna na vodíkový pohon

Vydáno dne 11. 12. 2006 (4197 přečtení)

Nedávno jsem narazil na docela zajímavý článek ohledně nových zdrojů energie. Jaká je tedy budoucnost nových zdrojů, založených na palivových článcích ? Co bude s bateriemi ?


Popisuje vodíkový palivový článek, který je použitelný i komerčně ve svítilně, nabíječce baterií apod. Celý proces vzniku elektřiny je založen na elektrochemické přeměně. Do reakce vstupuje vodík a vzdušný kyslík. Výsledkem reakce je mimo energie vodní pára, která je naprosto čistá a tedy neškodná.
Samozřejmě nemusí být vždy použit zrovna vodík. Užívá se i metanol (čili dřevní líh, neboli metylalkohol). Vpodstatě vždy jde o palivový článek, v němž se energie chemické reakce mezi hořlavou látkou a oxidačním činidlem převádí na energii elektrickou. Výhodou, především u vodíkových článků, je obnovitelnost zdroje energie a neškodnost produktů "spalování" pro přírodu.
Čas baterií, tak, jak je známe, se tedy pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Začínají se objevovat první komerčně využitelné zdroje energie na bázi vodíkových palivových článků. Jedním z výrobců je kanadská firma Angstrom Power Inc.. Nedávno předvedla svoji kapesní svítilnu na vodíkový pohon. Svítilna je zhruba 15 cm dlouhá a váží 450 gramů, což není jistě málo, ale na začátek to zas tak špatné není.
Vybavena je vysoce svítivými LED, které jsou schopné vydávat až 10-ti násobně silnější světlo, než dosud známé a vyráběné LED. Vodík je v malém zásobníku o objemu 21 cm3, které stačí na svícení po dobu cca 20 hodin. Jako oxidační činidlo slouží vzdušný kyslík. K palivovému článku jsou další adaptery, které umožní např. dobít baterii vašeho mobilu, PDA nebo fotoaparátu apod. Při napětí 5V to dává 2W výkonu. To zhruba odpovídá výkonu deseti kusů alkalických baterií typu AA, tedy klasických "tužkových" baterií.
Na stejném palivovém článku jen založena i svítilna na kolo, kterou několik dobrovolníků zkoušelo v praktickém provozu. Při zkouškách ujeli kolem 5000 km za každého počasí. Velice si pochvalovali výdrž světla, hlavně na podzim a na jaře, kdy standardní baterie vlivem nízkých teplot rychle ztrácejí svoji kapacitu. Celkové hodnocení z hlediska svítivosti, využitelnosti i plnění "palivem" vyznělo velice pozitivně.
Uvidíme, co přinese blízká budoucnost.
Více si o novém zdroji energie počtete na stránce výrobce.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Funkamateur 11/06, stránky výrobce


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.