phpRS
Dnešní datum: 21. 04. 2021  Hlavní stránka         Seznam rubrik         Download         Weblinks  
NOVINKY
29.01.2017: Tři Studně 2017
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 24. - 26. března 2017. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.

13.06.2015: Přípravy na sítě 5G vrcholí
Objevil jsem v časopise DPS zmínku o technologii pro sítě 5. generace. Jedním z pásem má být i 76GHz pásmo. Výkon "TX hlavy" 25dbm (316mW!) slibuje zvýšení výkonu (budou (jsou) nové součástky!) i pro nás, amatéry. Ve spolupráci s Nokií už je vyvinuté i SDR pro toto pásmo. Ovšem ceny celé technologie jsou pro běžného člověka nedosažitelné. Více najdete na stránkách National Instruments zde.

17.02.2015: Tři Studně 2015
Pravidelný seminář EME a mikrovlnné techniky se koná opět na tradičním místě na Třech Studnách ve dnech 17. - 19. dubna 2015. Návrh programu najdete na stránkách VHF klubu zde.


Webmaster
Milan, OK2IMH
mujsuffix@ok2imh.com

Než mi napíšete, uvědomte si, prosím, co je suffix volacího znaku :-)

Komentáře jsou zablokovány pro velký výskyt spamu.Informace

* Výměna antény digi OK2ULQ-2

Vydáno dne 18. 11. 2006 (5227 přečtení)

Již v létě se začaly dít podivné věci s anténou pro APRS digi, který provozuje Petr, OK2ULQ. Signály značně zeslábly a bylo obtížné se do něj přihlásit např. od Vyškova, což ještě na jaře nebyl problém..
Největším "stěžovatelem" byl jistý Honza (OK2ILA bych nikdy nejmenoval, hi), který velmi těžce nesl, že jeho informace o počasí v Opavě nevidí celý svět, hi... Tak se s tím muselo něco udělat..

Chvíli trvalo, než bylo trochu více času se problému věnovat, ale jakmile to okolnosti dovolily, byl Petr i s potřebnou měřící technikou na kopci Kubánkov, kde se uvedený digi nachází. Výsledek byl víceméně očekáván - PSV antény kolem 1:3. Po bližší kontrole bylo zjištěno, že je neopravitelná a musí nastoupit nová. Dokonce byla slíbená, ale znáte to...Sliby ...
Tak po pár týdnech čekání nezbylo, než zakoupit novou. A tak jsem při služební cestě v Praze navštívil prodejnu Elixu a "bílou hůl" zakoupil. Tak tedy bylo vše připravené a mohla se provést výměna.
Ve čtvrtek 16. listopadu k tomu byl i čas. Petr po instalaci ještě změřil celý systém, který se konečně jevil jako v pořádku.
Pohled na vrchol věže s nainstalovanou anténou pro APRS


Na fotografii vidíte, že poměrně blízko se nachází anténa radia Kiss Morava, která svým kilowatem také tak trochu působila problémy. Ne každé rádio vydrželo její signál bez "ztráty kytičky". Tak tedy ještě následovalo zapojení filtru (k již nainstalovanému odlaďovacímu pahýlu) do anténní cesty APRS digi a je to. Během několika dnů dojde ještě k výměně radiostanice. Doufejme, že potom už bude celé zařízení na několik let opět 100 % funkční.. To by nám "hlídači", kteří kontrolují pohyby nás pár šílenců, co to v autě máme, neodpustili, hi..

I OK2ILA s potěšením konstatoval, že jeho pakety už taky procházejí přes Kubánkov, tak snad teď bude od něj trochu klid, hi...(samozřejmě je to jen přátelský šťuchanec, Honza je nadšeným propagátorem APRS a pomáhá, kde se dá. Dokonce se v okolí Opavy objevuje jako cyklomobil - APRS má i na kole!! No, kdyby mu z toho "hráblo", tak to zase nemá tak daleko na léčení, hi. Jsou ale i takoví, kteří běhají a mají APRS na zádech... Tak to už je na mě moc...Kdybych to měl, prakticky se to nehne z místa, hi..to snad jen pro maratonce :-) ).

Obecně by bylo potřeba, aby se do systému APRS zapojilo více lidí. Vždyť v SP nebo DL je to poměrně rozšířený druh provozu. Od naší hranice je např. bez problému vidět mobilní stanici až po Stuttgart (osobně odzkoušeno, jezdím tak pravidelně), V Polsku to samé. Kolem Opole či Wroclavi, kde se poměrně čato pohybuji, funguje APRS také bezvadně..
U nás to ale funguje na severní Moravě díky Kubánkovu, pak něco málo na Vysočině, v Praze. Mezi Prahou a Plzní ale naprosté ticho a prázdno...
Snad se to někdy zlepší....

PS : A teď se budu muset přestěhovat, protože Honza ví, kde bydlím a může být po právě provedené "pomluvě" nebezpečný....Ale já se nedám, hi...

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Milan, OK2IMH | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.